Sadece İtalya’nın değil, tüm Avrupa’nın en özel köylerinden…

SAN GİMİGNANO

Burası bir ortaçağ platosu!

Ben olsam, mutlaka ‘Cisterna’daki kuyuya para atar, dilek tutar ve bu eşsiz yerleşkeye tekrar gelmek adına uğur yapardım… Değer çünkü!

Bir ortaçağ köyü; ‘San Gimignano’.

Salt ‘Toscana’nın değil ‘İtalya’nın en iyi korunmuş köyü burası…

Ortaçağ mimarisinin her yönünün, sokaklara dükkanlara, evlere, kiliselere, çarşılara direkt yansıtıldığı bir yer. İşte o nedenle UNESCO dünya mirası listesinde.

‘San Gimignano’ya ulaşım biraz sorunlu olabilir. Oto kiralamak en iyisi bence? Eğer ‘Toscana’ bağımsız olarak gezilecek ise kesin şart zaten! Peki diğer ulaşım koşulları nasıl?

‘Siena’ ve ‘Floransa’ya oldukça yakın bu köy ki; 40-50 km. civarında mesafeler. Buralardan tren aktarmalı otobüs ulaşımı söz konusu olabilir; ama oldukça yorucu?

Seferler istenen sıklıkta değil ve çok ciddi bir zaman kaybı yaşanabiliyor çoğu zaman. O nedenle iyi düşünün. Eğer bölgeyi bir tur şirketi ile geziyorsanız o zaman sorun yok. Bu tip gezilerde köye birkaç saatliğine uğranılır. Topluca gezilir ve o günün diğer destinasyonlarına doğru yola çıkılır.

Köy oldukça küçük olduğundan aslında 2-3 saatte gezilebilir. Ancak bir şeyler yemek, içmek detaylı fotoğraf ya da video çekmek gibi amaçlar ön planda ise bu süre yetmez!

Burası ‘Via Francigena’ hac yolu üzerinde! ‘Roma’ya dek devam eder bu rota!

‘San Gimignano’ bir kuleler köyü. Günümüze 14’ü gelebilmiş. Ama ortaçağ ve sonrasında sayıları yetmişten fazlaymış. Birileri savunma amaçlı inşadan söz etse de; köyün zenginlerinin güçlerini ortaya koyma çabası, bu görkemli kulelerin inşasının temel nedeni!

Zengin aristokratlar arasındaki bu güç gösterisi o denli içinden çıkılmaz bir hale gelmiş ki; yönetimdeki otorite idare binalarının yükseltisinin aşılamayacağını yasalaştırdığı halde, bu asla dikkate alınmamış ve yönetim bina kulelerinden kat be kat yükseltide kuleler yapılmaya devam etmiş! 1150’lerde başlayan bu süreç, 1300’lerin ortalarına dek sürmüş!

‘San Gimignano’ iki ana meydan çevresinde konuşlanır. ‘Piazza del Duomo’ ile ‘Piazza della Cisterna’! Köye ilişkin en özel yerler, tarihsel eserler elbette nüfus yoğunluğunun buralarda toplanması ile beraber ön plandadır!

10 bine yaklaşan nüfusun temel geçim kaynağı turizm.

Yaz kış demeden sayısız yabancı ziyaret eder köyü. Genelde kalmalı değildir bu ziyaretler, günü birlik hatta saatliktir! Ama kalınan bu kısa sürelerde bile yapılan harcamalar esnafı mutlu eder.

Bin bir çeşit hediyeliklerin yanında, kuşkusuz buraya gelenlerin en önemli harcama kalemi şaraplardır. ‘San Gimignano’, ‘Vernaccia’ beyaz şarabı ile ünlü. Ama çok başka çeşit ve markalarda sayısız şarap üretimi söz konusu!  

Şaşırmamak lazım… Çünkü burası ‘Toskana’! Üzümün, zeytinin merkezi!

Bu gelişimden nasibini fazlasıyla almış bu köy de… Hem şarap çeşitliliğinde, hem de zeytinyağında bölgenin en özel yerleşkelerinden bir tanesi!

Çokça kabul gören ve ciddi harcamalara sebep olan bir diğer yerli üretim çeşidi ise şarküteri lezzetleri! Yöreye has peynirler, salam çeşitleri, balzamik sirkeler ve tabi kuru sebzeler… Az sayıdaki şarküteri dükkanlarında karşılaşacağınız çeşit fazlalığı, sizi şaşkına çevirecek! İrili ufaklı sayısız ürün, yerel halkın da vazgeçilmezi…

‘Sam Gimignano’dan alacağınız ihtiyaç ya da hediyelikler sıralamasının en üstlerinde yer alır bunlar.

Bu minik köyün minik alanı ‘Piazza delle Erbe!

Bir pazaryeri ve burada çok ilginç ürünler tezgahlara düşer! Gününüz uyarsa tabi programınız da, mutlaka ziyaret edin!

Ve bu anlamda çok özel bir yapı! ‘San Francesco Kilisesi’!

Yıllarca dini törenlere ev sahipliği yapmış. Ve durun; hiçbir yerde görmedim böyle bir olay! Bu kilise günümüzde bir şarküteri! Hem de köyün en özeli… Sayısız çeşit ürün tadılıp, satın alınabilir!

‘San Gimignano’da sayıları çok olmasa da şık restler, damak zevkine uygun mönüler ile şarküteri kültürü ile beraber sayısız turiste hizmet verir. Zamanı olanlar mutlaka deneyimlemeli!

‘Toscana’nın yerel lezzetlerinin yanı sıra, elbette geleneksel ‘İtalyan’ mutfağının vazgeçilmezleri pizza, makarna ve bruschetta’nın sayısız çeşidi tadılabilir! Ancak ben bu tip özel yerlerde ‘İtalya’da her yerde bulabileceğim yemek ve içkileri asla tercih etmem! Her zaman yerel lezzetler galip gelmiştir!

Köyün en mühim yapısı şüphesiz ‘San Gimignano Katedrali’. ‘Collegiata di San Gimignano’…

1300’lü yıllara tarihli binanın 2. Dünya savaşındaki şiddetli bombardımanlardan zararsız kurtulduğu söylenir? Katedralin freskleri çok başka! Gotik tarzın gelişiminde büyük rol oynayan ünlü ressamlar ‘Simone Martini’ ve ‘Bartolo di Fredi’nin eserleri, bu tarihi yapıyı yıllardır süslüyor!

‘San Gimignano’da kesin görülmesi gerekenleri başında ‘Torre Grossa’ gelir!

Dedik ya kuleler yerleşkesi diye… İşte bu kule de ayakta kalanların en meşhuru!

1311’e tarihli kule, 54 m. yükseltili. 218 adet basamak inatla çıkılırsa; ki herkes için uygun değil? Bunun bir ödülü var! Eşsiz bir ‘San Gimignano’ manzarası! İşte o anı yaşayanlar buradan inmek istemezler! E, böyle zamanlarda da aşağılardan itibaren yeni ziyaretçilerin uzun kuyrukları oluşmaya başlar! Artık şansınıza diyelim?

Minik köyde az sayıdaki müze, geçmişi günümüze taşıyor.

‘Santa Charia Müzesi’, ‘Museo d’Arte Sacra’ gibi… En önemli özellik ise; ‘Ortaçağ Müzesi’nde!

 

‘San Gimignano’nun 1300’lü yıllardaki görünümü, 27 metrelik bir maket çalışması ile günümüzde yaşatılıyor ve büyük beğeni topluyor burada! Maket, köyün o yıllardaki görünümünün tüm detaylarını; evleri, kuleleri, dükkanları, meydanları bugüne kusursuz biçimde taşıyor! Buralara geldiğinizde kesin görmeniz gereken çok ciddi bir ayrıntı bu! Her zaman her yerde karşımıza çıkmıyor böylesi örnekler… Yanı sıra; ‘Duomo Sanat Müzesi’ olarak adlanan yapı, tabi ki çok özel eserleri barındırıyor. Burası köyün ünlü katedralinin, ‘Collegiata di San Gimignano’nun bir parçası!

Ülkemizden ‘San Gimignano’ya gitmek için tek yol, ‘’Floransa’ya ulaşmak…

Oradan karasal ulaşımlar ile yola devam edilecek! Ama dedik ya, burası bir geçiş noktası. ‘Toscana’ ziyaretlerinde uğranılacak bir yerleşke! Özellikle gidilecek, kalınacak büyüklükte değil… Yine de seçim sizin!

Köyde çok ilginç sanat galerileri var. Görkemli geçmişi günümüze taşıyan eserler ile, günü birlik hayatın vazgeçilmez unsurları bir arada… Zaman sorunu olmayanlara şiddetle tavsiye olunur.

Her Ortaçağ yerleşkesinde olduğu gibi, ‘San Gimignano’da da irili ufaklı kiliseler farklı özellikleri ile turistlerin ilgisini çekiyor.

‘Saint Augustine’ bunlardan bir tanesi… Daha farklı özellikte olanlar da var kuşkusuz. Dileyenler bir baksın derim. Çünkü, hiç beklemediğiniz yerlerde küçük büyük fark etmiyor; kent kiliselerinde bazen çok sıra dışı özelliklerle karşılaşıyoruz. Bu dekorasyonda olabilir, yapının hikayesinde olabilir ya da mimari özelliklerinde olabilir! Görmeden, bilmeden, tanımadan bu özellikler hakkında yorum yapmak şansına sahip değiliz! E, işte o zaman, görülmeli mutlaka diyorum!

Ben hiç sevmem ve de yemem! Burada bir dünya şampiyonu var! Yıllardır üretilen çeşit çeşit dondurma ile literatüre girmiş ve ödüller almış bir marka. Hemen ana meydana yakın konumdaki küçücük bir dükkanda yaratılmış! Ne diyelim, tebrik etmek lazım!

Mevsiminde giderseniz zaten önündeki uzun kuyruklara tanık olacaksınız! İlginçtir, kışın dahi kimi zaman belli sayıda dondurma severi ağırladığına tanık olunabilir! Sevenler denesin…

Görülmesi gerekenler listesine, 13. Y.Y.’a tarihli ‘Belediye Sarayını’da ekleyerek finale doğru gidelim!

‘Piazza della Cisterna’da yer alan yapı; 1311’e tarihli… Bu arada ilginizi çekebilir; tiyatroya dönüştürülen ‘Podesta Sarayı’ ile ünlü saat kulesi’ de bu meydanda…

Yıllar içinde köy; aristokratlarının iç rekabetlerine fazlasıyla tanıklık etmiş. Devamında yaşanan depremler, ekonomik krizler ve de veba salgını ile ‘San Gimignano’ günden güne önemini yitirmeye başlamış! Kuleler yıkılmış, köy içi o heybetli yaşam zamanla azalmaya başlayınca, çeşitli sorunlar da peşinden gelmiş.

1348’de ‘San Gimignano’, ‘Floransa’ya bağlanmış! Devamında da bir daha eski gücünü yakalama şansı bulamamış…

İşte birkaç satırda ‘San Gimignano’nun hikayesi böyle…

‘Toscana’nın muhteşem manzarasına karşı, daracık sokaklar, tarihsel yapılar, meydanlar ve lezzetler ile sıra dışı bir köy burası!