Her mevsim farklı özellikleri ile
ziyaretçi patlaması yaşıyor!

NICE

 ‘Alpes Maritimes’in başkenti; Güney Fransa’nın özeli!

Masmavi sular elbette muhteşem; ama asıl olan önemli olan resim! Batan güneşin kızıllığının o maviliklerde zaman içinde kaybolması! Günün doğumu da özel, batımı da…

‘Güney Fransa’!

‘Nice’… Müthiş doğa, olağanüstü tarih, eşsiz mimari ile Fransa’da mutlaka görülecek!

‘Cote d’Azur! ‘Alpes Maritimes’in başkenti. Yaşlı Fransızlar ‘Nice’ için emekliliğin en iyi yaşanacağı yer der? Bilemem; bence daha gençken keşfedilmeli?

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda sanat ile buluşmak olası? 400 civarı farklı şarap seçeneği ile degüstasyon merkezlerinden. Fransız mutfak lezzetlerinin yanı sıra farklı şarküteri tatları; buraya has!

‘Fransız Rivierası’nın en özel yerleşimleri; ‘Cannes’, ‘Monaco’, ‘Monte Carlo’ bir adım ötede! Bu anlamda da sihirli…

Ülkemizden ‘Nice’e direkt uçuşlar var. Havalimanından kent merkezine ulaşımda da; otobüs seçeneği! Taxi, şüphesiz hizmetinizde.

İstanbul- Nice uçuş süresi yaklaşık 3,5 saat.

Bu kenti doya doya yaşamak adına 4-5 günü ayırmalısınız! Elbette ziyaret zamanı önemli? Yaz mevsimi ‘Nice’ plajları ve gece hayatı sizi alır götürür. Ancak kalabalık ve pahalılıkta beraberinde gelir! Kışın ise bambaşkadır kent. Güneşin batışı ile beraber ana kordonda bir nefes alan ahali, erken erken pub’lara sonra da rest’lere seğirtmeye başlar. Yemek, akşamın sonunda, neredeyse geceye yakındır. Deniz gören ya da yakın yerlerde, çerezler meyveler eşlik eder farklı kadehlere. Elbette revaçta, şarap çeşitleri! Sohbetler uzar gider bu biçimde!

Bizim ‘Foça’; yani ‘Phocaea’…

‘Nice’ ve civarını buralardan gidenlerin kurduğu düşünülüyor?

Ve bir de ‘Fenike’ hakimiyetinden söz ediliyor? ‘Fenike’, ‘Foça’ yani ‘Phocaea’… Düşündürücü?

Kentin en önemli merkezi ‘Avenue de Phoenicians’! Bu isme atfediliyor kentin adı?

Yaz döneminde tüm ‘Güney Fransa’da olduğu gibi burada da sosyetik konuklar ağırlanırken, normal turiste yeterince hizmet verilmeyebilir? 

‘Nice’i keşfetmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahardır! Daha sakin ve belki biraz daha ekonomik!

Kent, dört mevsim etkinliklerin adresi! Mayıs ayında, gastronomi festivalinde yemek tutkunları burada yerini alır. Temmuz sıcağında caz festivalinde neredeyse yer bulunmaz. Pek çok başka etkinlik var!

Günün özellikle yaz mevsiminde çok hızlı aktığı kent de, belki de bu eventler bir nefes alma olgusu. Caddeler, farklı mekanlar sizi geçmişle buluşturur, değişik tatları öğretir, farklı bilgiler sunar. Ara sokaklar muhteşemdir. Oralara ciddi zaman ayırmalı.

1294’den beri bir ritüel ‘Nice Karnavalı’. Bu resmi tarihi ama! 1800’lerden beri kutlanan bir organize…

Geçmişe gidince bir başka oluşum; Bit pazarı. Kent ve çevresine ilişkin sayısız alışveriş imkanı. Bu kez sadece geçmiş değil, bugünde var! Her türlü eşya, eski yeni burada!

‘Nice’in merkezi ‘Massena’dır. Sayısız cafe, pub, rest’ler sıralanır. Zaman zaman canlı performanslara sokak çalgıcıları da eklenir.

Keza pandomimciler sağda solda yeteneklerini sergiler. Yaşamın büyük bölümü plajlar dışında ‘Massena’da akar. Buranın simgesi ‘Apollon Heykeli’. Mit dünyasının tartışmasız en büyük tanrılarından! Sahile dönük bir başka meydanında ise Amerika Özgürlük heykelinin bir kopyası, turistlerin buluşma noktasıdır!

Çevrede çok sayıda rest’de Akdeniz mutfağının farklı lezzetleri tadılabilir.

Ton balıklı patates, fasulye ve yumurtalı bir salata çokça rağbet görüyor. Bu havzanın sayısız yeşillikleri, tabi ki deniz ürünleri ,farklı baharatları ve halis zeytinyağı ile sunulan bambaşka tatlarda; ziyaretçileri bekler!

Elbette pizzalar, krepler, çorbalar, ara sıcaklar, beyaz ya da kırmızı etle şekillenmiş ana yemek mönüleri de farklı seçenekler sunar!

Bu meydanın güneyinde hemen yakınında, 1950’lere tarihli ‘Günetin Çeşmesi’ özel birikime sahiptir! Bu eser ve civarı Nice için gerçekten farklı özellikleri beraberinde taşır! Bölge, geçmişten günümüze Yunan ve Roma Mit dünyasını çok kısıtlı öğelerle de olsa bugüne taşır!

‘Aziz Nicholas’ Rus Ortodoks katedrali batı Avrupa’da yer alan en büyük Ortodoks katedrali olarak onaylanmış! Nice’in özeli…

Diğer taraftan ‘Notre Dame De Nice’ Bazilikası, 1800’lere tarihli ve gotik mimarinin enfes bir yansımasıdır bu kente. Uzaktan bile fotoğraflamak gerektirir.

‘Henri Matisee’ yaptığı eserleri ile belki de bu kent ile anılan en özel şahsiyet!

Ardında bıraktığı sayısız eser, ‘Musee Matisse’de mutlak görülmeli. 1963’den günümüze!

‘Massena’ meydanı kent ile özdeş demiştik. Aynı isimdeki müzede burada; ziyaret edilebilir. Ve tabi bu meydanlar çevresinde farklı alışveriş imkanları da sunulur ziyaretçilere! Buraya bir not düşelim! ‘Günetin Çeşmesi’ Burası enteresan civarda Roma ve Yunan miti ile ilişkili yaklaşımlar var. Diğer yandan uzaysal yapılar, gezegenlere ilişkin bilgilerinde yeri burası!

Sıra geldi ‘Garibaldi’ye!

‘Giuseppe Garibaldi’ bu topraklarda doğup 1800’lerde yaşam sürmüş özel bir şahsiyet. Zaten adı verilen ‘Garibaldi Meydanı’nın bu kent için öneminden anlaşılır! Burada İtalyan devletinin kurulmasında öncü konumda ‘Garibaldi’. Dedik ya; söz konusu coğrafya İtalya ve Fransa arasında el değiştirmiş zaman içinde!

Buraya ünlüler diyarı mı diyelim? ‘Renoir’ ve ‘Chagall’…

Söz etmeden olmaz! Bu ünlü sanatçıların yaşam kesitlerinden parçalarda, eserlerinin bir bölümü de burada!

Kentin en iyi manzarası tabi ki tepelerden; kaleden? Nice Kalesi… Nice ziyaretçileri kenti kısmen yayan olarak gezebilir. Mesela bu ve benzeri noktalara ulaşım araçla olmalıdır!

1800’lere tarihli bir yol var burada! Kaleden aşağı doğru inen ‘İngiliz Gezinti Yolu’. İlginç ve farklı söylemler var bu yol ile ilişkili incelemeye değer?

‘Nice’ dışındaki ‘Güney Fransa’nın başka keyifli yerlerine gitmek adına sahile yakın yerlerden kalkan otobüsler var.

Ama tren yolculuğu çok başkadır! Kısmen deniz manzaralı olan seyahat, Fransa’nın bu bölgesindeki enfes yerleri keşfetmek adına çok özeldir! İstediğiniz yerde inin, orayı yaşayın isterseniz kalın ya da sonra devam edin! Başka bir oluşum bu!

Nice’i keşfetmek adına yürümek ilk tercih aslında, pek çok kentte olduğu gibi? Tabi ki ulaşım aracı gerektiren yerler de var.

‘Cimiez’ bölgesi bu kentin farklı noktalarından.

 

Zira ‘St. Reparate’ ve ‘Nice Katedrali’ burada ve kentin kesin görülmesi gereken yerleri.

Elbette müzeler çok özel! Uzun bir süre burada yaşayan ünlü ressam ‘Marc Chagal’ ın eserleri Ulusal Müze’de sergileniyor. ‘Asya Sanat Müzesi’ bir başka step!

Diğer yandan ‘Mamac Sanat Müzesi’de, rotanızda olmalı! 1990’lar; yani yeni bir yapı burası… Eserler çok özel ama.

Nice’i ikiye ayırmak gerekirse eski ve yeni kent gibi; ki pek çok yerde vardır bu. Asıl görülmesi gerekenler, eski tarafta tahmin edileceği gibi. Elbette lezzet dükkanlarının en özelleri de burada…

1860’dan sonra tamamen Fransız kontrolündeki kent, geçmişte İtalyan egemenliğine de sahne olmuş. Belki de tüm bu zenginlik, ikili yaşamdan?

Yazın kent civarı denizi, kumsalı, sahil pub ve restleri ile dikkat çeker. Kışında, eşsiz mimarisini ve gastro özelliklerini severler ziyaret eder burayı. Tarih, tabi ki her iki grup için de vardır!

Tüm bu bileşenlerle ‘Nice’ gezisi çok farklıdır!

Geride kalan eşsiz anılar ise; hep hatırlanır!

Nice kentini gezecek olan tüm misafirler anlatılan bu olguları, bilgileri içlerinde barındırmalı! Burası diğer kentlerden biraz daha farklı gezilmeli! Yerleşikliğin yanında var olan değerler ve çevresel faktörler Nice gezisine damga vuracaktır!